Wede, Elijas van (ca. 1375->1421)

Elijas van Wede, tijnsmeester van de bisschop (1412, 1416), zoon van Elijas van Wede en Christina NN, geboren ca. 1375, overleden > 13 mei 1421

Gehuwd met

Deliana Lubbert Francken , dochter van Lubbert Vrancken

 

Bronnen: 1) archiefeemland.nl, 2) onsvoorgeslacht.nl, 3) Repertorium op de lenen van de hofstede Luttike Weede, 1354-1798, J.C. Kort. In: De Nederlandsche Leeuw, jrg. 113 (1996), 4) Repertorium op de lenen van de hofstede Nijveld, 1352-1802, J.C. Kort. In: De Nederlandsche Leeuw, jrg. 112 (1995), 5) Repertorium op de lenen van de hofstede Stoutenburg, 1300-1797, J.C. Kort. In: Historische reeks Kromme-Rijngebied deel 11 (Houten 2010), Historische Kring Tussen Rijn en Lek

Op 13 februari 1396 ‘zinte Valentiins avont’ oorkondt Goede Vrederix zone, bisschoppelijk schout in de maalschap van Wede en Emmijnglar, dat ten overstaan van hemzelf en van Herman Caerman Jans zone, Zegher van Emelar, Albert Maes zone, Jan Herman Ludemans zoens zone, Jan Caerman Wouters zone, Meijnse van der Berch, Lubbert Caerman Rijcouts zone en andere malen en landgenoten van Wede en Emmijnglar Ghisebert Ghisen zone en diens zoon Ghisebert van den Veen hebben opgedragen in eigendom aan Jacob Nenninc, ten behoeve van Katherijne, vrouw van Gheriit Everts zoen hun erf aldaar, dat Ghisebert Ghisen zone voornoemd had ontvangen van Hughe van den Veen, Wouter Onstede, Jan Caerman Wouters zone en Ghisel, vrouw van Jan van Haghe, als tijnsgoed gehouden van Evert Scouten, Elis van Wede, Jorden Ghiseberts zone en Evert Bot Dirx zone; voorts een vierendeel van een kamp land, gemeenschappelijk bezeten met Zegher van Emelar.

Op 9 september 1411 is Elias van Weede beleend met de hofstede Luttike Weede met tijns en tiende, bij dode van Evert zijn broer. Op 14 september 1442 Steven van Weede Hendriksz bij dode van Elias van Weede met lijftocht van Margaretha, zijn vrouw, op 10 oud schild, wanneer zij kinderen heeft.

Op 11 mei 1419 is Elias van Weede beleend met de tiende, grof en smal van Groot Weede, Luttike Weede en Schoonoord in de maalschap Weede en Emmeklaar. Op 7 december 1447 Elias van Weede.

Op 13 mei 1421 ‘des anderen dages nae sante Pancraes dach’ oorkonden Jacob Peter Reijners soens soen en Elijas van Wede, leenmannen van de heer tot Egmond en tot IJsselstein, dat zij met Henric van Riin voor de brug te IJsselstein zijn geweest binnen een jaar nadat hij meerderjarig geworden was, en nog eens het jaar daarna tot drie jaar toe, om belening te verzoeken, de heergewaden te betalen en zijn leenheer te huldigen en dat zij dit op zijn verzoek oorkonden.

 

Uit dit huwelijk:

Elijas van Wede